Ženy za pultem. Proměny práce a pracovních podmínek domácích a zahraničních pracovnic v obchodu
Práce a pracovní podmínky žen v různých ekonomických odvětvích byly dlouhodobě stranou zájmu sociálních věd, jakož i ženských organizací. Výjimku představují otázky spojené s platovou nerovností mužů a žen anebo slaďování pracovního a rodinného života. Tento projekt, který zahrnuje výzkumné, pedagogické a publikačně-komunikační části, se zaměří na proměny práce a pracovních podmínek v odvětví obchodu. Jedná se o odvětví s vysokým podílem zaměstnaných žen a rovněž vykazuje rostoucí zastoupení práce zahraničních pracovnic a pracovníků. Projekt se zaměří na problematické aspekty práce v obchodech spojené s agenturním zaměstnáváním, tlakem na snižování nákladů, či negativními dopady flexibility vyžadované zaměstnavateli po domácích a zahraničních pracovnicích a pracovnících. Projekt ve spolupráci s akademickým prostředím, odbory a relevantními aktéry státu přispěje k prohloubení diskuze o problémech zaměstnávání žen a cizinců.General objective of the project is to highlight mutual conditioning of social reproduction (caring, reproduction of workforce, of communities and identities) and labour conditions of women in low-paid and precarious jobs.
Specific objectives of the project are:
- Get to know work and work conditions of women (both nationals and foreigners) in retail in Czechia and relate it to private and family life - how it mutually influences and/or limits each other.
- Publish results of the research and inform general public about work conditions in retail.
- Use research outputs for further discussion about labour conditions in retail and its improvement - with relevant institutional stakeholders (labour unions, employers, labour inspection, employment office, etc.)
- Support education of gender and labour at academia by including empirical knowledge of specific Czech conditions into curriculum
- Interconnect discussions of organizations dealing with labour migration and gender issues
- Enhance expert knowledge of gender perspective in our organization in relation to labour migration issues
Duration of the project: May 2015 – April 2016
Leading partner of the project: Multicultural Centre Prague
Partners: Faculty of Humanities, Charles University in Prague (Ľuba Kobová, lubakoba@gmail.com)
Project team at MKC Prague:
- Petr Kučera, petr.kucera@mkc.cz
- Tomáš Bek, tomas.bek@mkc.cz
- Lucie Trlifajová, lucie.trlifajova@mkc.cz
The project is supported by Open Society Fund Prague in programme Let’s Give (Wo)men a Chance financed from Norway Grants.