A specialised website of the Multicultural Centre Prague for critical discussion about migration in Central and Eastern Europe. It maps migration reality, research and policy, offers a range of articles, interviews and reports and promotes debate among experts, public administrators, NGOs and the wider public.

MigrationOnline.czLinksEvents › Refufest 2018

Refufest 2018

Zveme vás na již 13. ročník festivalu Refufest, který se uskuteční 8. až 10. června v Kampusu Hybernská. 

***

We would like to invite you the 13th edition of the Refufest festival, which will take place on the 8th and 9th of June 2018 in Kampus Hybernska.

REFUFEST - FESTIVAL PRO VŠECHNY

Slyšte rytmus bubnů, smích dětí a nápaditost cizích zvuků. Přivoňte si ke koření a pochoutkám z celého světa. Poslouchejte příběhy o vzdálených místech a dlouhých cestách, vykořeněných a znovu zakořeněných v nových zemích, někdy příjemně a někdy méně. Sdílejte životní zkušenosti prostřednictvím lidských knihoven, fotografií, virtuální reality a filmů. Mluvte univerzálním jazykem tance a hudby. Nechte se unést barvou, láskou a rozmanitostí!

Toto vše je Refufest. Festival, který slaví každou lidskou bytost a uznává pozitivní dopad migrace a integrace. Je to oslava naděje, jednoty a solidarity. Snažíme se vyvrátit negativní názory na uprchlíky a individuály, kteří hledají azyl, v duchu oslav a spojení.

Už 13. ročník festivalu se bude konat 8. a 9. června 2018 v Kampus Hybernska, která je oázou v centru Prahy. Festival sdružuje lidi ze všech věkových skupin a zázemí k zažití talentů a kulturních příspěvků migrujících a uprchlických komunit prostřednictvím médií jako tanec, hudba, umění a jídlo.

***

REFUFEST - A FESTIVAL FOR ALL 

Hear the beat of a drum, the laughter of children, and the cheer of foreign sounds. Smell the spices and sweets from around the world. Listen to stories of distant places and long journeys, uprooted and re-rooted in new lands. Share life experiences vividly through human libraries, photographs, virtual reality and films. Speak the universal language of dance and music. See a spectacle of color, love and diversity.

This is Refufest. A festival which honors every human being and recognizes the positive impact that migration and integration bring. It is a celebration of hope, unity and solidarity and seeks to counter the negative views about refugees and people seeking asylum in a spirit of celebration and connection. 

The 13th edition of the festival will take place on the 8th and 9th of June 2018 in Kampus Hybernska, a community oasis in the heart of Prague. The festival will bring together people from all ages and backgrounds to experience the vibrant talents and cultural contributions of migrant and refugee communities through expressions such as dance, music, art and food.

 

date: 8.6. - 10.6.2018 9:00 - 2:00
place: Kampus Hybernska Hybernská 4, 11000 Praha
organised by: InBáze, z. s.


MonTueWenThuFriSatSun
1234
     
   
567891011
    
12131415161718
      
192021
22
23
24
25
    
26
27
28
2930
     
...up▲   

Contacts

Multicultural Centre Prague
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: migraceonline@mkc.cz

We recommendSponzors

Partners

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect