A specialised website of the Multicultural Centre Prague for critical discussion about migration in Central and Eastern Europe. It maps migration reality, research and policy, offers a range of articles, interviews and reports and promotes debate among experts, public administrators, NGOs and the wider public.

MigrationOnline.czLinksEvents › Přehlídka módy inspirované romskou kulturou / Fashion Show

Přehlídka módy inspirované romskou kulturou / Fashion Show

Jedinečná příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou. Unikátní fashion událost pod taktovkou známého maďarského módního studia Romani Design. Romské i neromské modelky budou prezentovat oděvy, které zajímavě propojují módní trendy s romskými tradicemi. Akce se koná 29. května v Galerii Mánes. 

***

A great opportunity to take a look in to the fashion world, inspired by Roma culture. A unique fashion event will be led by a famous Hungarian fashion studio - Romani Design. The Roma as well as the non-Roma models will be presenting clothes, that combines new fashion trends with Roma traditions. The event takes place on May 29 in Galerie Mánes. 

Romani Design, první mezinárodně úspěšné studio svého druhu, se na módu zaměřuje od svého vzniku v roce 2010. Zakladatelky a hlavní designérky studia, sestry Erika Varga a Helena Varga říkají, že cílem jejich kolekcí není jen vytvořit líbivé oblečení, ale hlavně se svou tvorbou snaží bojovat proti stereotypům a předsudkům vůči Romům a skrze módu reprezentovat romskou kulturu.

http://romani.hu/

----------------------------------

ENGLISH

Romani Design is the first successful international studio of its kind that is focused on fashion since its inception in 2010.
The founders and main designers of the studio - sisters Erika Varga and Helena Varga say, that the main target of their collections is not only to make delightful clothes, but mostly to fight against the stereotypes and prejudices against Roma people and to represent the Roma culture with their creation.

http://romani.hu/

date: 29.5.2018 20:00 - 22:00
place: Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábř. 250/1, 110 00 Nové Město
organised by: Slovo 21


...up▲   

Contacts

Multicultural Centre Prague
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: migraceonline@mkc.cz

We recommendSponzors

Partners

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect